Kodėl oda praranda drėgmę ir kaip su tuo kovoti?

Justina Gružauskaitė

5/1/20232 min read

Odos dehidratacijos priežastys gali būti įvairios. Visų pirma pakalbėkime apie tai, kodėl mūsų oda išsausėja ir su kuo tai yra susiję.

Odos dehidratacija – tai yra odos būklė, kai ląstelėse trūksta vandens, o viena iš daugelio priežasčių yra nepakankamas vandens vartojimas, taip pat mityba ir netinkama odos priežiūra. Žinoma, aršios aplinkos sąlygos, tokios kaip pernelyg šaltas ar sausas oras, gali išsausinti odą. Be to, odos sausumas ir dehidratacija dažnai pasireiškia senstant, nes su amžiumi oda praranda gebėjimą išlaikyti tinkamą odos drėgmės lygį. Tam tikri genetiniai veiksniai taip pat gali būti susiję su tokia odos būkle.

Tačiau netinkama odos priežiūra, o tiksliau – netinkamai parinkti odos priežiūros produktai, kurie neatitinka jūsų odos tipo ir būklės yra esminis dėmuo, kuris lemia odos dehidrataciją. Taip pat dažnu atveju dehidratavusios odos savininkai ir savininkės naudoja apgaulingus produktus – tokius, kurių sudėtyje yra odą sausinančių ingredientų, pavyzdžiui „blogųjų“ alkoholių. Tokie produktai gali pažeisti apsauginį odos barjerą, kitaip vadinamą hidrolipidiniu barjeru, kurį sudaro daugiausia vandens ir lipidinės fazės su jose ištirpusiais komponentais. Lipidinę fazę sudaro lipidai, tokie kaip keramidai, cholesterolis bei riebalų rūgštys. Be to, hidrolipidinį barjerą sudaro ir šlapalas, aminorūgštys ir įvairūs fermentai, kurie padeda palaikyti tinkamą odos apsauginę funkciją. Taigi, sutrikus odos apsauginei funkcijai, o tiksliau, esant pažeistam hidrolipidiniam barjeriui, oda negali išlaikyti drėgmės. Toks procesas kitaip vadinamas transepiderminiu vandens netekimu ir dėl to oda dehidratuoja. Odos dehidratacijos požymiai pasireiškia odos sausumu ir šiurkštumu, paraudimu, pleiskanojimu, niežėjimu, raukšlių atsiradimu, sumažėjusiu elastingumu ir spalvos netolygumu.

Siekiant išlaikyti tinkamą odos drėkinimimą, derėtų nepamiršti naudoti ne tik odą drėkinančius komponentus, tokius kaip hialurono rūgštis, bet ir hidrolipidinį barjerą atstatančius produktus, kurių sudėtyje būtų šlapalas, keramidai, skvalanas, įvairios aminorūgštys ir kiti.

Turint sausą odą ar esant jos dehidratacijai, geriausia būtų laikytis kelių principų, kurie padės susikurti tokiai odai tinkančią priežiūros strategiją:

1. Rinktis itin švelnius prausiklius, kurie tausotų odos mikrobiomą;

2. Naudoti toniką, kuris padės palaikyti tinkamą odos pH lygį;

3. Naudoti serumus, kurių sudėtis būtų praturtinta odą drėkinančiais ingredientais;

4. Naudoti kremą, kurio sudėtis būtų praturtinta ne tik odą drėkinančiais ingredientais, bet ir apsauginį barjerą atstatančiais ingredientais: keramidais, šlapalu ar skvalanu.