Kaip atsiranda aknės bėrimai?

Justina Gružauskaitė

4/12/2023

Aknė yra odos būklė, kuriai būdingi įvairūs bėrimo elementai, tokie kaip komedonai ir (arba) uždegimės papulės, pustulės, nodulės ar cistos. Tai dažna odos problema, dažniausiai pasireiškianti paauglystėje. Aknė dažniausiai pasireiškia tose kūno srityse, kur yra daug riebalinių liaukų: veide, nugaroje, krūtinėje ir pečiuose. Taigi, aknės sunkumo lygmuo svyruoti nuo lengvos iki sunkios, kuriai būdingi cistiniai spuogai.

Tačiau ar žinote, kokie veiksniai lemia aknės bėrimų atsiradimą? Kaip susiformuoja spuogai?

O ar žinai, kokio tipo spuogai gali susiformuoti ir kaip kovoti su skirtingų tipų bėrimo elementais?

Pirmiausiai, dėl hormoninių pokyčių organizme (dažniausiai dėl vyriškų lytių hormonų androgenų disbalanso) ar kitų veiksnių, suaktyvėja riebalinių liaukų veikla ir padidėja sebumo sekrecija. Sebumas kartu su negyvomis odos ląstelėmis ir įvairiais nešvarumais gali užkimšti odos paviršiuje esančią plauko folikulo porą ir taip susiformuoja vienas iš galimų bėrimo elementų - komedonas.

Susiformavus komedonui ir sebumo sekrecijai aktyvėjant, odoje natūraliai gyvenančios P. acne bakterijos pradeda daugintis (vyksta P. acne bakterijų kolonizacija, žr. paveikslėlį) ir dėl to prasideda uždegimas (uždegimą lemia išsiskyrusios medžiagos, kurios vadinamos uždegimo mediatoriais). Dėl prasidėjusio uždegimo, oda spuogo vietoje ima rausti, tinti ir susiformuoja uždegiminiai spuogai, kuriems sugijus gali išlikti rusvos dėmelės, vadinamos použdegimine hiperpigmentacija.

Mikrokomedonai, tiek atviri, tiek uždari susiformuoja, kai odos paviršiuje esančios poros užsikemša sebumo pertekliaus, odos keratinocitų ir kitų nešvarumų mišiniu. Turint tokio tipo bėrimo elementus visuomet rekomenduojama naudoti kosmetikos produktus, kurių sudėtyje būtų AHA ir BHA tipo rūgščių, tokių kaip pieno, glikolio ar salicilo rūgščių. Atkreipiame dėmesį, kad esant probleminei odai ypač svarbu yra palaikyti tinkamą jos higienos lygį ir naudojant aktyvius produktus, nepamiršti pasirūpinti tinkamu odos drėkinimu ir atstatymu (maitinimu).

Uždegiminių bėrimo elementų, tokių kaip papulių ar cistų atveju, derėtų ne tik pasirūpinti tinkama odos priežiūros rutina, bet ir apsilankyti pas odos priežiūros specialistą, gydytoją dermatovenerologą ar kosmetologą, kuris galės įvertinti jūsų odos būklę ir paskirti tinkamiausius produktus, kurie padės spręsti individualią jūsų odos problemą.